Закрепи у немовлят: причини та лікування
Закрепи у немовлят – це досить поширена проблема, яка згідно з попередніми результатами досліджень він зустрічається періодично у 5-30% маленьких пацієнтів (1). Досить часто закрепи виникають на фоні абсолютного благополуччя, як у малюків, що знаходяться на грудному вигодовуванні, так і у тих, хто харчується сумішшю. Батькам та практикуючим педіатрам варто добре розуміти критерії, які дозволяють діагностувати закреп у дітей, та так звані «червоні прапорці», які потребують якнайшвидшого втручання медичних працівників.
Симптоми закрепу у дітей
Діагноз функціональні закрепи у немовляти може бути поставлений за наявності у дитини мінімум двох з нижче перерахованих симптомів протягом одного місяця:
- 2 чи навіть менше дефекацій протягом тижня;
- надмірне натужування;
- біль при дефекації, що проявляється дратівливістю, занепокоєнням та плачем;
- великий діаметр калових мас;
- консистенція калу, яка є твердою, сухою та схожою на маленькі щільні кульки (овечий кал) (1, 2).
Варто підкреслити, що рідкі випорожнення у немовляти, яке повністю перебуває на грудному вигодовуванні та не має жодних тривожних симптомів, не можна класифікувати як закрепи в дитини, вони не потребують лікування.
Червоні прапорці або тривожні симптоми
Екстрене обстеження дитини потрібне у разі:
- затримки меконію після народження на 48 годин;
- блювання зі здуттям живота;
- значного здуття живота;
- крові у випорожненнях
- аномального положення заднього проходу;
- підозри на спіну Біфіда (зокрема відсутність рефлексів нижніх кінцівок, відсутність анального рефлексу, пучок волосся на спині тощо);
- позакишкових симптомів (висипу, запалення суглобів, виразок в роті, червоних хворих очей тощо).
Причини закрепів у немовлят
Переважна більшість закрепів пов’язана з функціональними причинами. Органічні причини закрепу немовлят є рідкісними та більшість з них можна виключити клінічно. Серед них:
- хвороба Гіршпрунга;
- гіпотиреоз;
- гіперкальціємія;
- спіна Біфіда;
- ліки, які уповільнюють перистальтику кишківника (2).
Варто враховувати, що закрепи у дитини можуть бути пов'язані з алергією на білок коров'ячого молока. На таку причину можуть вказувати наступні симптоми:
- прояви закрепу після переходу на штучне вигодовування;
- прояви закрепу після вживання коров'ячого молока;
- поява симптомів закрепу після початку вживання твердої їжі;
- стійкість закрепу попри вживання медикаментів;
- напруження під час дефекації навіть за умови м'якого стільця;
- наявність проявів атопії — екземи;
- сімейний анамнез (атопія, харчова алергія, аутоімунні захворювання) (1).
Від чого у немовлят з’являється закреп при різних видах вигодовування
Згідно багатьох досліджень закрепи у немовлят на грудному вигодовуванні зустрічаються рідше, ніж у малюків, що отримують суміш. Проте батьки дуже тривожаться, якщо стілець у дитини з’являється рідко. Проте абсолютним варіантом норми вважається відсутність випорожнень протягом тижня. Якщо немає підозри на хворобу Гіршпрунга чи ознак кишкової непрохідності та інших тривожних симптомів, а немовля нормально росте та харчується виключно грудьми, лікарям рекомендується лише заспокоїти батьків (3, 4).
Закрепи у немовлят на штучному вигодовуванні трапляються частіше, адже попри всі наукові досягнення склад сумішей та грудного молока значно відрізняється, що не може не впливати на особливості травлення та роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Зокрема:
- Сироватковий та казеїновий білки знаходяться в жіночому молоці та дитячих сумішах в різних співвідношеннях, що може впливати на моторику ШКТ.
- Гідроліз білків, які використовуються в сумішах для немовлят, також може впливати на моторику. Наприклад, відсоток залишкової активності шлунку був значно нижчим у малюків, які отримували суміш з гідролізатом сироватки порівняно з сумішами з цільним білком. Також дослідження підтвердили, що частково гідролізовані білкові суміші сприяють пом’якшенню стільця ().
- Грудне молоко містить олігосахариди, які сприяють здоровим функціям ШКТ. Водночас пребіотики (розчинні волокна) входять у склад лише деяких сумішей для імітації функціональності природних олігосахаридів. Проведені дослідження підтверджують, що використання таких сумішей справді сприяє появі більш м’якого стільця. Пребіотики (олігосахариди, ідентичні ОС грудного молока) пригнічують зв’язування патогенів та метаболізуються кишковими бактеріями у немовлят, що сприяє росту певних мікроорганізмів у кишечнику (розвитку здорової кишечної мікрофлори) (5).
- Наявність магнію та лактози у грудному молоці також сприяє пом’якшенню стільця та лікуванню закрепу. Зокрема магній сприяє розм’якшенню калових мас через осмотичні ефекти товстої кишки або стимуляцію вивільнення холецистокініну, а лактоза має осмотичні властивості, адже не повністю перетравлюється. Доведено, що суміші з високим вмістом таких компонентів підвищують вміст води у випорожненнях та коригують закрепи (5).
Перераховані кроки адаптації сумішей для немовлят слід розглядати як потенційні дієтичні стратегії для підтримки нормального випорожнення (5).
Що робити, якщо у немовля закреп?
Якщо виникають закрепи у немовлят, що робити визначає лише лікар - після детального обстеження маляти та збору анамнезу. Терапія може включати:
- спостереження, якщо маля перебуває виключно на грудному вигодовуванні;
- заміну суміші на суміш, що містить частково гідролізований білок та олігосахариди, у разі штучного вигодовування;
- використання сумішей, які не містять білків коров’ячого молока, якщо є підозра на алергію на цей компонент.
Варто враховувати, що ризик закрепів у немовлят може бути ознакою недостатнього споживання рідини. Першою ознакою зневоднення у дітей такого віку є скорочення кількості сечовипускань. Здорові немовлята повинні мати не менше 5-8 сечовипускань на добу, водночас сеча має бути блідо-жовтою, також в неї не має бути неприємного запаху. У разі дефіциту рідини треба вживати заходів з відновлення водного балансу дитини – малюків на грудному вигодовуванні варто частіше прикладати до грудей, а дітям на штучному вигодовуванні – давати додатково воду (6).
Також, якщо малюк харчується сумішами, дуже варто оцінити правильність їх приготування (точне дотримання пропорцій при розведенні).
Якщо закреп не зникає попри зміни у харчуванні, є необхідність використання засобів для пом’якшення стільця, наприклад, лактулози або макроголу. Їх потрібно приймати тривалий час (протягом кількох місяців), і це є абсолютно безпечним для дитини. Дозування підбирається поступово експериментальним шляхом – починаючи з мінімальних доз до появи м’якого стільця. Стимулюючі проносні засоби від закрепу для дітей не рекомендуються для тривалого використання, оскільки вони можуть викликати залежність (6).
У малюків, які почали вживати прикорм, закреп іноді можна полегшити, якщо включити у раціон продукти, що містять клітковину (чорнослив, груші, яблука, ківі). У разі їх неефективності варто використовувати засоби для пом’якшення стільця (6).
Також останні дослідження показують потенційну користь пробіотиків для лікування закрепів у дітей раннього віку. Додавання пре- та пробіотиків є безпечним та дієвим методом корекції таких порушень у немовлят (7).
Література:
- Harveen Singh, Frances Connor. Paediatric constipation: An approach and evidence-based treatment regimen. Australian Journal of General Practice. Volume 47, Issue 5, May 2018
- Jeremy Meng Dao Ho, and Choon How How. Chronic constipation in infants and children. Singapore Med J. 2020 Feb; 61(2): 63–68.
- Evaluation and Treatment of Constipation in Infants and Children. Recommendations of the North American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 43(3):p e1-e13, September 2006.
- L T Weaver, G Ewing, L C Taylor. The bowel habit of milk-fed infants. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1988 Jul-Aug;7(4):568-71
- Veronica Fabrizio, Cheryl L. Harris, Kelly R. Walsh etc. Softer More Frequent Stools in Infants With Difficult Stooling Fed Hydrolyzed Protein Formula With Added Prebiotics: Randomized Controlled Trial.Front. Pediatr., 31 May 2022 Sec. Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Volume 10 - 2022
- Katie Marks. Infant and toddler nutrition. Volume 44, Issue 12, December 2015.
- О.Г. Шадрін, М.Г. Горянська. Шляхи корекції функціональних закрепів у дітей раннього віку. Дитячий лікар. 1 (74)' 2021