Акне у новонароджених: причини та лікування
У значної кількості немовлят вже в перші тижні після появи на світ на шкірі спостерігаються висипання — відкриті та закриті комедони. Вони є абсолютно природним та безпечним явищем, яке не створює загрози для здоров'я малюка та, зазвичай, не потребує спеціального лікування — проходить саме по собі. Так проявляється акне у немовлят. Ця проблема спостерігається у дітей, найчастіше, до 6 тижнів життя (1). Проте попри значну кількість інформації про таку висипку, багато педіатрів продовжують сприймати її за прояв алергії чи інших проблем зі здоров'ям, що стає причиною для призначення різних ліків чи дієти для матері. Спробуймо розібратися, що таке акне у новонароджених, та чому воно з'являється більш детально.
Локалізація акне на шкірі малюка
Неонатальні акне спостерігаються у п'ятої частини новонароджених. Зазвичай вони проявляються невеликими закритими комедонами, що локалізуються на шкірі носа, лоба та щічок маляти. Паралельно у дитини може спостерігатися супутня гіперплазія сальних залоз (1). Інколи топографія акне у новонароджених включає також шкіру голови, шию та тулуб (2).
Значно рідше акне проявляється відкритими комедонами, запальними папулами та навіть пустулами. Проте такі симптоми теж можуть спостерігатися за такого явища (3).
Основні причини акне у новонароджених
Патомеханізм виникнення акне у новонароджених ще до кінця не з'ясований (1). Проте встановлено, що поява комедонів може бути пов'язана з:
- Впливом материнських андрогенів, що надходили до організму немовляти через плаценту.
- Впливом бета-гідроксистероїдів, які надлишково виробляються корою надниркових залоз новонародженого. Вони сприяють збільшенню розмірів сальних залоз та збільшенню виділення шкірного сала.
- Підвищеним рівнем тестикулярних андрогенів, що виробляються під впливом лютеїнізуючого гормону (у хлопчиків), рівень якого у таких дітей може досягати значень статевого дозрівання. Лютеїнізуючий гормон стимулює вироблення тестостерону, що призводить до посилення себореї. Таким феноменом можна пояснити підвищену частоту неонатальних акне у хлопчиків.
Лікування акне у новонароджених
Більшість вчених та неонатологів на питання, як лікувати акне у немовлят, відповідають, що такий стан є фізіологічним (1). Неонатальні акне зникають спонтанно протягом 1-3 місяців та не потребують фармакологічного лікування. Категорично не потрібно обмежувати харчування мами під час лактації, переводити дитину на штучне вигодовування, використовувати для купання настої лікарських рослин тощо.
Важливу роль відіграє диференційна діагностика, що має включати інфекційні хвороби (вірусні, бактеріальні та грибкові), неонатальну міліму, гіперплазію сальних залоз, а також неонатальний пустульозний меланоз та неонатальну токсичну еритему.
Досить часто можливою причиною висипки на тілі стає неонатальний цефалгічний пустульоз. За розвитку такої хвороби ураження шкіри нагадують вугри без наявності комедонів. Така проблема, швидше за все, пов'язана з активністю дріжджових грибків Malassezia, що колонізують шкіру. Проте зазвичай такий стан теж не потребує специфічного лікування, лише у разі серйозних змін може використовуватися місцево засіб з кетоконазолом (крем 2%) (1).
Лікування акне у новонароджених зазвичай включає лише дотримання стандартних правил гігієни. Для очищення шкіри у малюка варто використовувати звичайну воду та м'які мийні засоби (2). Якщо ж висипка є дуже вираженою, як лікувати акне у новонароджених підкаже лікар-педіатр. За необхідності можливе використання:
- крему азелаїнової кислоти 20%;
- третиноїнового крему від 0,025 до 0,05%.
У разі запальних процесів може використовуватися 2% розчин еритроміцину та 2,5% гель пероксиду бензоїлу. За важкої або стійкої хвороби немовлятам потрібне додаткове обстеження на наявність вродженої гіперплазії надниркових залоз, вірилізуючої пухлини або іншої ендокринопатії (3).
Література: