Алергія на білок коров’ячого молока

4 min read /
Алергія на білок коров’ячого молока

Алергія на білок коров’ячого молока вражає від 2 до 6 дітей і є досить поширеною серед малюків першого року життя. Проте згідно з результатами останніх досліджень, батьки підозрюють такий стан у дітей приблизно в 4 рази частіше, аніж він спостерігається в них насправді. Це призводить до непотрібних дієтичних обмежень, які зі свого боку можуть викликати харчовий дисбаланс. Тим часом точний діагноз алергії на білок коров'ячого молока дуже важливий не тільки для профілактики рахіту, зниження мінералізації кісткової тканини, анемії, уповільненого росту та гіпоальбумінемії, а й для уникнення негайних клінічних реакцій та важкої хронічної гастроентеропатії, яка може призвести до мальабсорбції (1).

Чим відрізняється лактазна недостатність від алергії на білок коров’ячого молока?

На жаль, багато лікарів продовжують діагностувати у немовлят лактазну недостатність. Лактаза – це фермент, який відповідає за розщеплення лактози на глюкозу та галактозу. Цей фермент міститься в щітковій облямівці тонкої кишки. Лактоза – компонент молочних продуктів та молока ссавців.

У деяких людей здатність розщеплювати лактозу виникає з віком через  зниження активності ферментів. Також зниження синтезу лактази може провокуватися певними хворобами, зокрема гастроентеритом, целіакією, хворобою Крона тощо. Проте у здорових немовлят лактазна недостатність зустрічається вкрай рідко, цей стан виникає внаслідок аутосомно-рецесивного успадкування (2).

Проаналізувавши механізм виникнення лактозної непереносимості на фоні лактазної недостатності та алергії на коров'яче молоко, можна легко зрозуміти відмінності між такими станами. Харчова алергія виникає через імунну систему господаря. Якщо у людини є алергія, імунітет реагує на певний молочний білок, запускає імунну відповідь і намагається нейтралізувати тригерний білок. Наступного разу, коли організм контактує з білком, імунна відповідь розпізнає його, що призводить до виникнення активної реакції імунної системи, яка включає вивільнення гістаміну та інших імунних медіаторів. Цей викид хімічних речовин викликає ознаки та симптоми алергії на коров'яче молоко (3).

Якщо ж мова йде про недостатність лактази, то за такого стану нерозщеплена та невсмоктана лактоза потрапляє в кишківник. Це призводить до надходження рідини в просвіт кишки – викликає осмотичну діарею та інші абдомінальні ознаки (здуття, біль у животі, блювання, метеоризм) (2).

Також варто враховувати окремі випадки непереносимості лактози, які можуть виникати у недоношених дітей, народжених на 28-37 тижні вагітності. Кишківник таких немовлят недорозвинений, через що не може ферментувати лактозу. Проте цей стан покращується з віком завдяки дозріванню кишківника (2).

Основна відмінність між алергією та непереносимістю полягає в тому, що непереносимість не зачіпає імунну систему. Її симптоми обмежуються порушеннями з боку травного тракту.

Симптоми алергії на білок

Зазвичай алергія на білок коров'ячого молока у немовлят проявляється протягом перших кількох місяців життя (у віці до 6 місяців). Симптоми можуть з'явитися через кілька днів або тижнів після вживання білка коров'ячого молока. Вони можуть варіюватися від діареї та блювання до небезпечної для життя анафілаксії. А у важких випадках у дитини може статися зневоднення та порушення розвитку.

Якщо виникає алергія на білок коров'ячого молока, симптоми можуть бути швидкими (зазвичай IgE-опосередкованими) – вони виникають протягом години після прийому, та повільними (не Ig-E-опосередкованими), вони проявляються через години або дні.

Серед швидких симптомів:

  • кропив'янка;
  • хрипи;
  • свербіж або відчуття поколювання навколо рота або губ;
  • ангіоневротичний набряк (губ, язика або горла);
  • кашель або задишка;
  • блювання;
  • анафілаксія.

Симптоми повільного початку зі свого боку можуть бути представлені:

  • діареєю;
  • гематохезією;
  • спазмами в животі;
  • кольками.

Якщо виникає алергія на білок коров’ячого молока, є ризик анафілаксії. Це невідкладний стан, що потребує швидкої медичної допомоги (уколу адреналіну та подальшого обстеження). Її симптоми можуть включати:

  • посилену роботу дихання;
  • звуження дихальних шляхів;
  • набряклість горла;
  • почервоніння обличчя;
  • сверблячку.

Лікування алергії на білок коров’ячого молока

Якщо діагностовано алергію на білок коров’ячого молока, єдиним та остаточним лікуванням є суворе виключення їжі, що містить коров’ячий білок, з раціону. І тут важливу роль відіграє спосіб вигодовування:

  • Грудне вигодовування. Рівень алергії на коров'яче молоко у дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні, нижчий, ніж у немовлят, які перебувають на штучному вигодовуванні. Тому усім дітям, особливо з високим ризиком розвитку алергії на молоко, рекомендовано грудне вигодовування. Проте варто пам'ятати, що білки коров'ячого молока потрапляють в організм маляти через грудне молоко та можуть викликати алергічну реакцію. Тому мамі варто виключити з власного раціону всі продукти, які містять білок коров'ячого молока, зокрема сир, йогурт, масло тощо (3).
  • Суміші. Дітям, які харчуються сумішами, рекомендовано вживання гіпоалергенних сумішей, які гідролізуються за допомогою ферментів для розщеплення молочних білків. Вживання сумішей на основі сої не рекомендовано, адже майже у 50% дітей, які страждають на непереносимість білка коров'ячого молока, також розвивається непереносимість білка сої. Аналогічна картина спостерігається й у разі використання альтернативних видів молока (овечого чи козячого) (3).

У разі випадкового вживання молока дитині показані антигістамінні препарати для зменшення легкої алергічної реакції. Проте якщо виникає тяжка алергія на білок коров’ячого молока у немовлят, може знадобитися термінова ін'єкція адреналіну та візит до пункту невідкладної допомоги. Якщо існує ризик серйозної реакції, батькам або дитині рекомендовано завжди мати при собі адреналін для ін'єкцій та знати, як правильно ним користуватися (3).

Алергія на білок коров’ячого молока в грудному та ранньому дитинстві має хороший прогноз. Приблизно у 50% уражених дітей розвивається толерантність вже до 1 року життя, у 75% - до 3 років, та у понад 90% - до 6 років. Проте малюки з алергією на молоко знаходяться у зоні ризику виникнення інших видів алергічних захворювань (3). 

література:

  1. Carlo Caffarelli, Francesco Baldi, Barbara Bendandi etc. Cow's milk protein allergy in children: a practical guide. Ital J Pediatr. 2010; 36: 5
  2. Talia F. Malik; Kiran K. Panuganti. Lactose Intolerance. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
  3. Christopher W. Edwards; Mohammad A. Younus. Cow Milk Allergy. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.