Діарея в немовляти

4 min read /
Діарея в немовляти

Гостра діарея або пронос у педіатрії є одним із найпоширеніших симптомів. Й у всьому світі це п’ята провідна причина смерті дітей віком до 5 років, тому такий стан потребує уважного до себе ставлення. Сімейні лікарі повинні мати можливість оцінити стан дитини та ступінь зневоднення, оскільки не виявлення цього може призвести до серйозного зневоднення, дисбалансу електролітів, ниркової недостатності та навіть смерті (1).

Прояви та симптоми діареї в немовляти

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я діарея — це стан, за якого в людини виділяється три або більше рідких випорожнень на день (1). Така симптоматика дуже часто спостерігається в дітей до 5 років, особливо немовлят у другому півріччі та дітей до трьох років (2).


Залежно від причин виникнення діарея в немовляти може супроводжуватися:

  • водянистими або слизовими виділеннями, у деяких випадках можливий геморагічний стілець;
  • підвищенням температури;
  • блюванням;
  • втратою апетиту;
  • капризами, плачем.

Основне ускладнення, яке може мати діарея у дітей до року — це дегідратація. За ступенем тяжкості вона може бути легкого, середнього чи важкого ступеня, а за осмолярністю (визначається рівнем натрію в сироватці крові) — ізотонічною, гіпотонічною чи гіпертонічною. Більш серйозна дегідратація супроводжується декомпенсованим метаболічним ацидозом, гіпо- або гіперкаліємією та гіпоглікемією, а також сенсорними розладами, судомами та анурією. Це вкрай важкий стан, що в ранньому віці є показанням до госпіталізації (2).


Серед інших червоних прапорців при гострій діареї:

  • вік до 3 місяців;
  • погіршення діареї — зростання частоти випорожнень;
  • відношення до груп високого ризику (недоношеність та ін.);
  • супутні симптоми, зокрема біль у суглобах, виразки в ротовій порожнині, перианальне захворювання;
  • тривалість симптомів понад 2 тижні (1).

 

Що може спричиняти діарею в немовляти?

Діарея в немовлят може бути спричинена різними факторами. Серед найпоширеніших причин такого симптому є шлунково-кишкові інфекції (вірусні та бактеріальні, рідше — паразитарні). Вони поширюються фекально-оральним шляхом, тобто через їжу та воду, а також при безпосередньому контакті з інфікованою особою. Вірусна діарея в дітей найчастіше виникає через інфікування ротавірусами та норовірусами. Також серед популярних збудників знаходяться шигели.


Варто враховувати, що в дітей від 6 місяців найчастішими етіологічними факторами гострої діареї є віруси. А немовлят у перші півроку життя частіше вражають бактеріальні збудники, зокрема сальмонелла, шигелла та патогенні види кишкової палички (2).


Неінфекційна етіологія в немовлят віком до 6 місяців включає алергію на білок коров’ячого або соєвого молока та синдром ентероколіту. У дітей старше 6 місяців теж можуть спостерігатися запальні захворювання кишківника, синдром подразненого кишківника та інші більш рідкісні причини (1).

Як лікувати немовля з діареєю?

Більшість гострих діарейних захворювань проходять самостійно, й основною метою терапії є запобігання зневодненню. Також лікування діареї в дітей включає:

  • Догляд із дотриманням правил гігієни. Після кожного випорожнення варто змінювати підгузок, стежачи за гігієною рук. Також варто обмивати сідниці малюка з милом та водою, після чого просушувати. Це менш травматично для шкіри, аніж використання серветок. Також треба рясно наносити захисні креми, наприклад, на основі оксиду цинку.
  • Прийом пробіотиків. Було доведено, що деякі штами пробіотиків (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii та Lactobacillus reuteri SD2112) здатні скоротити тривалість діареї майже на один день. Хоча клінічна користь невелика, такі ліки проти діареї для дітей вважаються безпечними.
  • Вживання діосмектиту. Це ліки, що можуть використовуватися від діареї для немовлят. Вони належать до адсорбентів та ефективно скорочують тривалість хвороби.

Більшість здорових дітей, у яких розвивається діарея, не потребують антибіотиків. Антибактеріальна терапія може використовуватися лише для лікування госпіталізованих малюків, або тих, хто відвідує дитячі заклади, у яких підтверджено розповсюдження кампілобактерії чи шигели.


Також дітям від діареї не варто давати засоби, що пригнічують моторику кишківника. Хоч такі ліки й можуть скоротити тривалість діареї, проте вони теж можуть спричиняти різні побічні ефекти, зокрема кишкову непрохідність чи седативний ефект.

Як уникнути дегідратації (зневоднення) при діареї в немовляти?

Отже, профілактика зневоднення — це основна ціль терапії, коли виникає діарея в дитини. Щоб уникнути дегідратації, малюкам треба пропонувати пити воду, а якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні — її треба прикладати до грудей на вимогу, а також давати розчин для пероральної регідратації як добавку між годуваннями. Звичайну воду, молоко чи яблучний сік можна безпечно давати немовлятам від 6 місяців. Також варто заохочувати дітей до їжі — звичного харчування.


Якщо розвинулася діарея в немовлят, щоб запобігти зневодненню варто не просто давати дітям стільки рідини, скільки вони забажають, також рекомендується після кожного рідкого випорожнення кишківника давати випивати малюку 50–100 мл рідини (ці рекомендації актуальні для дітей до 2 років). У разі виникнення ознак зневоднення в немовляти, варто звертатися за допомогою до лікаря. Такі симптоми включають — відсутність сечовипускання, запалі очі, зменшення слізної плівки, сухість слизових оболонок (3).


У разі зневоднення дітям із діареєю рекомендовано проведення внутрішньовенної інфузійної терапії.

  1. Guadalupe Cara Viegelmann, Jambay Dorji, Xiaoxuan Guo etc. Approach to diarrhoeal disorders in children. Singapore Med J. 2021 Dec; 62(12): 623–629.
  2. Nedeljko Petar Radlovic, Zoran Lekovic, Biljana Vuletić etc. Acute Diarrhea in Children. Srp Arh Celok Lek. 2015 Nov-Dec;143(11–12):755–62.
  3. Valerie Nemeth; Nicholas Pfleghaar. Diarrhea. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.