Функціональні розлади травлення у дітей

5 min read /
Функціональні розлади травлення у дітей

Функціональні розлади травлення у дітей

В організмі людини можуть виникати різноманітні порушення, що призводять до виникнення негативної симптоматики. І всі їх можна розділити на дві великі групи — органічні й функціональні. І якщо з першими все ясно — це захворювання, що виникають через пошкодження структури органів, спричинені конкретними факторами, то другі викликають багато суперечок навіть серед лікарів, адже вони з'являються за абсолютної відсутності видимих порушень та ушкоджень. Якщо Мова йде про функціональні розлади травлення (ФРТ)

Причини захворювання

Наразі сучасна медицина дотримується позиції, що виникнення ФРТ пов'язане з цілим комплексом причин. Серед них:

  • порушення кишково-шлункової моторики;
  • підвищена чутливість шлунково-кишкового тракту;
  • зміни у функціях імунітету;
  • порушення складу мікробіому кишківника тощо.

Також сучасна медицина вважає, що всі фактори, які можуть спричинити розвиток функціональних розладів травлення у педіатричних пацієнтів, діляться на 2 групи — це причини зі сторони матері та причини зі сторони дитини.

Материнські фактори включають:

  • поганий акушерський анамнез;
  • погану психоемоційну атмосферу у сім'ї;
  • не здорове чи незбалансоване харчування;
  • нікотинову залежність;
  • неправильний підхід до годування маляти (зокрема перегодовування чи порушення технології приготування сумішей).

Якщо ж розглядати можливі причини ФРТ з боку дитини, то серед них знаходиться:

  • незрілість системи травлення (може полягати у незрілості сфінктерів чи недостатності активності ферментів травлення, а також у недостатній довжині черевного відділу стравоходу та ін.);
  • порушення формування шлунково-кишкового мікробіому;
  • незрілість центральної та периферичної нервової системи (на фоні цього також можуть порушуватись функції шлунково-кишкового тракту);
  • порушення ритму сну та активності.

Клінічні прояви захворювання

У дітей можуть спостерігатися різні функціональні розлади травлення, тому їх прояви можуть відрізнятися. Серед найчастіших порушень такого типу:

  • Регургітація або зригування. Спостерігається у немовлят, проявляється мимовільним поверненням деякої частини проковтнутої їжі до ротової порожнини. Виникнення регургітації пов'язане з гастроезофагеальним рефлюксом. Дитину за таких умов не турбують блювотні позиви чи блювота, також не спостерігається аспірації або затримки дихання (апное). Також як ФРТ, зригування не супроводжується симптомами порушень з боку ШКТ чи ЦНС та ін. Дитина є абсолютно здоровою.
  • Кольки. Проявляються хворобливим плачем та вираженим занепокоєнням. Трапляються у дітей, віком від 2 тижнів, тривають до 3-4 місяців життя. Зазвичай виникають по вечорах, раптово та значно порушують самопочуття дитини. Стан маляти полегшується після відходження газів чи природнього випорожнення.
  • Синдром циклічного блювання. Зазвичай виникає у малечі шкільного або дошкільного віку. Проявляється епізодами сильної нудоти та блювання, що виникають найчастіше в певний час дня. Блювання може турбувати маля години або навіть дні. Проте лікарі не знаходять жодних ознак метаболічних або шлунково-кишкових хвороб чи порушень у роботі ЦНС.
  • Біль у животі. Виникає зазвичай у шкільному віці, може бути спричинений стресом, надмірним перфекціонізмом, проблемами у навчанні. Концентрується в ділянці біля пупка, видається постійним (безперервним). Нерідко призводить до порушень повсякденного функціонування.
  • СПК (синдром подразненого кишківника). Цей стан супроводжується підвищенням частоти стільця (випорожнення трапляються понад три рази на добу не менше ніж три рази в 7 днів), порушенням форми стільця (він стає грудкуватим чи рідким) та порушеннями пасажу калових мас, що супроводжується напруженням, сильними терміновими позивами або дискомфортом від неповного випорожнення. У дітей може спостерігатися слиз у калових масах, багато хто жаліється на здуття.
  • Функціональна діарея. Є абсолютно безболісною. Спостерігається у дітей дошкільного віку. Характеризується великими неоформленими випорожненнями, що трапляються понад 3 рази на добу протягом місяця.

Принципи терапії захворювання

Функціональні розлади травлення не несуть загрози життю та добробуту дітей. Вони трапляються у багатьох малюків, і часто для покращення їх самопочуття потрібно лише стабілізувати стан матері. Специфічне лікування не потрібне. Терапія може змінюватися залежно від наявних проблем зі здоров'ям:

  • У разі виникнення кольок рекомендується заспокоювати дитину, використовувати пустушку, викладати маля на животик та обережно колихати. Також на користь піде легкий масаж животика та сухе тепло на живіт. Для зниження інтенсивності кольок варто годувати маля під кутом у 40-60 градусів та носити в руках після їжі стовпчиком до відходження повітря.
  • Зригування теж не потребують особливого лікування. Носіння стовпчиком забезпечить вихід повітря та знизить ризик виникнення такого симптому. Також рекомендовано зменшити об'єм порцій — за таких умов можна годувати дитину трохи частіше. Але у разі тяжкого, об'ємного та частого зригування потрібна консультація педіатра та додаткова діагностика.
  • При синдромі циклічного блювання та болю в животі лікарі рекомендують скоригувати психоемоційний стан дитини. Для профілактики ускладнень при блюванні може знадобитися додаткова корекція електролітного балансу.
  • У разі виявлення СПК лікарі рекомендують теж приділяти увагу психоемоційному стану. За необхідності можуть використовуватися ліки, наприклад, антидепресанти та седативні препарати.
  • При виникненні функціональної діареї не треба обмежувати харчування дитини, щоб не викликати дефіцит калорій та інших поживних речовин. Одужання зазвичай настає спонтанно.

Останні дослідження

Актуальна інформація від світових вчених показує, що функціональні розлади травлення можуть успішно піддаватися лікуванню через використання пробіотиків, які були клінічно апробовані. Адже виникнення багатьох ФРТ, як з'ясувалося, пов'язане з порушеннями мікробіому кишківника.

Пробіотики є живими мікроорганізмами, що використовуються у вигляді дієтичних добавок та додатків до харчування. Вони можуть чинити вплив на мікробіом кишківника, змінюючи його склад. Пробіотики коригують мікробіоценоз, зменшують проникність слизової оболонки кишківника, допомагають зменшити запалення та підвищити захисні функції кишкового бар'єру. Також їх використання позитивно впливає на моторику шлунково-кишкового тракту.

Пробіотики можуть використовуватися для лікування малюків із ФРТ з самого народження. Їх також можна поєднувати з пребіотиками — речовинами, які не перетравлюються і служать харчуванням для корисних бактерій кишкового мікробіому. Така комбінація здатна покращити функції дитячого ШКТ, поліпшити консистенцію стільця, стабілізувати частоту випорожнень, зменшити кольки та покращити кишкову перистальтику. 

Література: 

  1. Mark A. McOmber, and Robert J. Shulman. Pediatric Functional Gastrointestinal Disorders. Nutr Clin Pract. 2008 Jun–Jul; 23(3): 268.
  2. Міністерство охорони здоров’я України, Національна академія медичних наук України, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи. Особливості діагностики та підходи до лікувально-профілактичного харчування дітей раннього віку з функціональними розладами травної системи. Дитячий лікар. 1 (52) 2017
  3. Горленко О.М., Лукащук С.В., Переста М.І., Ленченко А.В. ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ: ХАРАКТЕРИСТИКИ ТА ПЕРЕВАГИ. ФУНКЦІОНАЛЬНІ РОЗЛАДИ ТРАВЛЕННЯ У ДІТЕЙ. Міністерство освіти та науки України, Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет», Медичний факультет, Кафедра дитячих хвороб. Ужгород, 2022
  4. J B. Banks; Audra S. Rouster; J Chee. Infantile Colic. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.