Кольки в дітей: проблеми та підходи до лікування

5 min read /
Кольки в дітей: проблеми та підходи до лікування

За оцінками, малюкові коліки вражають 20 % усіх немовлят. Попри поширеність, чітка причина такого симптому залишається невстановленою. Коліки в дитини зазвичай з’являються на другому або третьому тижні життя, досягають максимальної інтенсивності на 6 тижні, а потім поступово зменшуються і зазвичай зникають до 12 тижнів. Останні наукові дослідження зосередили увагу на ролі мікробіоти в патогенезі цього порушення, тому були запропоновані нові методи лікування, зокрема, вживання пробіотиків (1, 2).

Етіологія

Попри поширеність, точна причина кольок у немовлят залишається невстановленою. Існує багато теорій щодо етіології такого розладу, проте відсутність одноманітності у визначеннях такого симптому в дослідженнях ускладнює визначення загальної причини. Цілком ймовірно, що коліки — це багатофакторний стан.


Багато теорій щодо причини кольок зосереджуються на незрілості нервової системи, порушеннях сну, підвищеній чутливості до навколишнього середовища, сенсорному перевантаженні, незрілості ШКТ, транзиторній лактазній недостатності, харчовій алергії, рефлюксі та меншому розмаїтті мікробіоти кишківника. У немовлят на грудному вигодовуванні появу кольок часто пов’язують із харчуванням матері, зокрема, з вживанням нею коров’ячого молока. Інші вчені припускають, що коліки в немовлят пов’язані з фізіологією мігрені, оскільки зростає кількість досліджень, які показують зв’язок між дитячими кольками та пізнішим розвитком дитячої мігрені. Ще вчені звинувачували в появі кольок психосоціальні проблеми, зокрема:

  • погану техніку годування;
  • куріння матері чи нікотинову замісну терапію;
  • неадекватну взаємодію батьків;
  • напруженість у сім’ї та тривогу батьків.

На жаль, настільки широкий діапазон потенційних причин ускладнює лікування кольок як для батьків, так і для лікарів (1).

Патофізіологія

Оскільки точна етіологія такого стану невідома, теорії патофізіології однакового різноманітні. Менш ніж у 5 % немовлят із невтішним плачем виявляють основне органічне захворювання (1). Раніше вчені були впевнені, що виникнення кольок пов’язане зі збільшенням внутрішньопросвітного газоутворення, порушенням моторики кишківника та вісцеральним болем, проте ця теорія не була доведена (1). Останні дослідження присвячені ролі мікробіоти кишківника, причому більше десятка таких випробувань типу «випадок-контроль» свідчать про те, що малюки з кольками можуть мати іншу мікробіоту кишківника, аніж діти без кольок. Так, більшість досліджень показала, що грамнегативні бактерії, такі як кишкова паличка, частіше зустрічаються в немовлят із кольками. Інші дослідження виявили менше різновидів лактобацил у дітей, які страждають на кольки. Проте вчені наразі продовжують дослідження, щоб довести вплив кишкової мікробіоти на появу специфічних симптомів у немовлят (3).


Також вважається, що коліки в дітей можуть бути пов’язані з:

  • Гастроезофагеальним рефлюксом. Ця теорія є досить популярною, проте антирефлюксні препарати проявляють себе неефективними для зменшення плачу.
  • Алергією на білок коров’ячого молока. Такий стан може викликати кишкові коліки в дітей, проте на нього припадає менш як 5 % кольок. Вірогідність алергії варто враховувати при наявності в дратівливої дитини й інших симптомів, зокрема затримки розвитку, значного блювання, діареї зі слизом чи кров’ю, поширеної екземи. Діагноз можна підтвердити, якщо коліки в немовлят зникають після виключення молочної їжі з раціону годуючих матерів або після переходу на гіпоалергенну суміш (протягом двотижневого пробного періоду), а також при поверненні симптомів при повторному введенню білка коров’ячого молока (3).

 

Клінічна картина

Класично коліки в дитини діагностуються за критеріями Веселя: плач або занепокоєність і метушня понад 3 години на день протягом більш як 3 години на тиждень. Також традиційно їх описують як повторювані та тривалі періоди дитячого плачу, метушливості або дратівливості, що трапляються без очевидної причини та не піддаються профілактиці чи лікуванню. Діагностика відбувається лікарем-педіатром або сімейним терапевтом, який оцінив симптоми кольок у немовлят та виключив тяжкі можливі причини.


Попри те, що кольки є абсолютно доброякісними, вони стають серйозним тягарем для сімей та лікарів. Пошук ліків проти кольок для новонароджених є дуже актуальною проблемою, адже така симптоматика тісно пов’язана з депресією матері. Також вона часто призводить до раннього припинення грудного вигодовування.

Актуальні підходи до лікування

Методи, що пропонують використовувати для лікування дитячих кольок, є такими ж різноманітними та, часто, недоведеними, як і теоретичні причини такого симптому. Лікування першої лінії має бути спрямовано на батьків — їм потрібно розповісти, що цей стан є абсолютно доброякісним. Популярні методи заспокоєння малюків, зокрема, ввімкнення білого шуму, сповивання чи заколисування являються безпечними, проте їх ефективність не доведена.


Фармакологічні підходи до лікування кольок не рекомендовані. Учені досліджували ефективність різних препаратів для терапії такого стану, зокрема:

  • симетикону;
  • антихолінергічного препарату дицикломіну;
  • інгібіторів протонної помпи (1).

Жоден із них не показав гарного ефекту. Дицикломін скорочує тривалість плачу, проте він не схвалений для застосування в малюків до 6 місяців та може викликати багато побічних ефектів (1).


Учені досить детально вивчали вплив дієти на лікування кольок. З’ясувалося, що дотримання годуючою матір’ю дієти з виключенням молочних продуктів, яєць, горіхів, пшениці, сої та риби забезпечує суттєве скорочення часу плачу. У дітей на штучному вигодовуванні зміна молочної суміші на гіпоалергенні варіанти не викликала ніякого позитивного результату.


Декілька досліджень підтвердили, що пробіотики, зокрема добавки з лактобацилами (Lactobacillus reuteri), сприяють скороченню плачу в немовлят на штучному вигодовуванні. Також є докази позитивного впливу таких добавок на малюків, що знаходяться на грудному вигодовуванні (1). Використання пробіотиків при малюкових кольках базується на гіпотезі про те, що аномальна кишкова мікрофлора може спричинити кишкову дисфункцію та газоутворення, сприяючи симптомам кольок. Учені вважають, що пробіотики можуть покращити функцію кишківника та моторику, а також зменшити вісцеральний біль. Можливо, такий ефект пояснюється індукованими змінами фекальної мікробіоти, адже на фоні вживання пробіотиків зменшується колонізація кишковою паличкою (2).


Якщо виникають коліки в немовлят, що робити ще для їх лікування? Була доведена користь регулярного масажу, який робить матір. Також для зменшення кольок рекомендується комплексний догляд: зменшити освітлення в кімнаті, прибрати гучну музику та шумні іграшки, тримати братів/сестер та домашніх тварин в іншій кімнаті. Годування в темній кімнаті та м’яке погойдування можуть мати позитивний ефект (1).

  1. J B. Banks; Audra S. Rouster; J Chee. Colic. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
  2. Francesco Savino, Simone Ceratto, Angela De Marco etc. Looking for new treatments of Infantile Colic. Italian Journal of Pediatrics volume 40, Article number: 53 (2014)
  3. Valerie Sung. Infantile colic. Aust Prescr. 2018 Aug; 41(4): 105–110.