Ожиріння (зайва вага) у дітей

5 min read /
Ожиріння (зайва вага) у дітей

Ожиріння — це одне з найпоширеніших хронічних захворювань у дітей. Багато генетичних, фізіологічних, екологічних та соціально-економічних факторів впливають на його розвиток. Відсутність профілактики, діагностики та лікування дитячого ожиріння призводить до виникнення в дітей супутніх захворювань, які часто зберігаються в дорослому віці. Тому така проблема зі здоров’ям потребує дуже уважного підходу (1).

Основні причини ожиріння в дітей

Причини ожиріння в дітей — це складна тема, адже надмірна вага виникає через поєднання індивідуальних та суспільних факторів. Так, на індивідуальному рівні біологічні та фізіологічні фактори за наявності власного генетичного ризику впливають на харчову поведінку та збільшують схильність до набору ваги. Що стосується соціальних факторів, то вони включають вплив сім’ї, громади та соціально-економічних ресурсів, що сприяють формуванню неправильної харчової поведінки (2).


Коли споживання енергії в калоріях перевищує енергетичні витрати організму, відбувається збільшення ваги, що зрештою призводить до виникнення ожиріння. Сучасні наукові статті стверджують, що генетичні детермінанти відіграють вторинну роль. За останні десятиліття харчові звички людства дуже змінилися через маркетинг та доступність висококалорійної обробленої їжі, зокрема фаст-фуду та солодких газованих напоїв. Саме споживання цих високоенергетичних продуктів, а також харчування великими порціями та часті перекуси пов’язують зі значним зростанням випадків ожиріння. Ризик ожиріння дітей зростає в разі:

 

  • зменшення фізичної активності та збільшення часу, проведеного за екраном;
  • сімейних звичках, зокрема нездорового харчування, перегляду ТВ під час їжі та ін.;
  • підвищеного ІМТ матері під час вагітності;
  • велику вагу для гестаційного віку при народженні;
  • швидке збільшення ваги в дитинстві, зокрема ранньому віці.

Серед факторів ризику також виділяють раннє використання антибіотиків і порушену мікробіоту кишківника.


Варто зазначити, що високе споживання білка, згідно з «Гіпотезою раннього споживання білка» на початку життя у дітей молодшого віку програмує тенденції до надмірного збільшення маси тіла та утворення жирових клітин, а також може негативно впливати на незрілі нирки. 


Що стосується генетичних факторів, то ожиріння може бути спричинене певними мутаціями генів, які посилюють поведінку, спрямовану на пошук їжі в дітей та на відчуття насичення (1).


Ступені ожиріння в дітей


Індекс маси тіла (ІМТ) — це доступний метод оцінки жиру в організмі, який може використовуватися для діагностики дітей старше 2 років. Розрахувати ІМТ зовсім не складно, необхідно поділити вагу дитини на її зріст у метрах, зведений до другого ступеня. Надмірна вага визначається як 95-й або вищий процентиль ІМТ для даного віку, а ризик надмірної ваги визначається як 85-й або вищий процентиль (4).


Існує декілька класифікацій ожиріння в педіатрії. В Україні виділяють 4 основні ступені ожиріння в дітей:

 

  • перший ступінь діагностується, коли маса тіла перевищує норму на 15–24 %;
  • другий ступінь — при перевищенні норми на 25–49 %;
  • третій ступінь — при перевищенні на 50–99 %;
  • четвертий ступінь — при перевищенні на 100 %.

Аналіз змін ІМТ протягом тривалого періоду дає змогу визначити, як саме розвивається ожиріння в дітей на різних етапах життя. Це може виявитися корисним для підбору правильної та ефективної терапії.


Як запобігти або допомогти дитині позбутися зайвої ваги


Ученими було досліджено багато різних методів профілактики та лікування ожиріння в дітей, включно з дієтами, фізичними вправами, хірургічним втручанням та прийомом медикаментів. Та жодний із методів не був визнаний ефективним само по собі — підхід має бути комплексним та тривалим. Поодинокі фізичні процедури неефективні (3).


Лікування та профілактика ожиріння в дітей обов’язково мають ґрунтуватися на готовності сім’ї до змін та включати:

 

  • споживання не менше 5 порцій овочів та фруктів на день;
  • зменшення, а краще виключення солодких напоїв;
  • зменшення екранного часу до 2 годин на день;
  • принаймні одну годину фізичної активності на день.

Як діти, так і члени родини мають дотримуватися одного й того ж режиму харчування. Зокрема дуже важливо запровадити обов’язковий щоденний сніданок, обмежити прийом їжі поза домом (зокрема в закладах швидкого харчування) та впровадити сімейний прийом їжі хоча б раз на день (3).


У разі 3–4 ступені хвороби або в разі неефективності вищенаведених методів, лікування ожиріння в дітей може також включати:

 

  • психологічні втручання — когнітивно-поведінкову терапію;
  • прийом препаратів, які допомагають контролювати апетит та заважають засвоєнню жирів;
  • хірургічне втручання, зокрема шунтування або бандажування шлунку.

Схема лікування підбирається індивідуально та може коригуватися із часом (4).


Дієта при дитячому ожирінні


Дієта для дітей — це збалансоване харчування, що містить невелику кількість енергетично високої їжі. У разі надмірної ваги краще підбирати план їжі на день за допомогою дієтолога, який буде враховувати харчові звички сім’ї та допоможе перейти на здорове збалансоване харчування з потрібною калорійністю поступово без стресу. Рекомендовано знизити або обмежити кількість:

  • вуглеводів;
  • жирної їжі;
  • висококалорійної їжі.

У раціон варто включити цільнозерновий хліб та пластівці замість продуктів із рафінованого зерна. Також лікарі рекомендують знизити споживання солі та збільшити споживання жирної риби (5). Такі зміни в харчуванні допоможуть комфортно та поступово позбутися зайвої ваги.


У разі ожиріння дітей клініцисти рекомендують зовсім прибрати з дому нездорову їжу, вести харчовий щоденник, винагороджувати позитивні зміни поведінки та записувати цілі щодо харчування. Важливо, щоб діти мали вибір поживних та корисних продуктів для їжі та закусок (1).


Мета-аналіз досліджень, що оцінюють ефективність поведінкових та сімейних втручань у зниженні дитячого ожиріння, показав обнадійливі результати в дітей дошкільного віку. Однією з найважливіших стратегій виявилося скорочення часу перед екраном. Варто зазначити, що рання діагностика та швидке втручання призводять до зниження розвитку супутніх захворювань та покращення загального прогнозу. Без належного лікування діти з ожирінням, швидше за все, стануть дорослими з ожирінням, що несе довготермінові негативні наслідки для здоров’я (1).

  1. Aditi Tiwari; Sharon F. Daley; Palanikumar Balasundaram. Obesity in Pediatric Patients. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
  2. Alvina R. Kansra, Sinduja Lakkunarajah, M. Susan. Childhood and Adolescent Obesity: A Review. Front. Pediatr., 12 January 2021 Sec. Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Volume 8 — 2020
  3. Angelo Pietrobelli, Simone Rugolotto, Paolo De Cristofaro etc. Pediatric Obesity: Looking into Treatment. Nutrients. 2009 Feb; 1(2): 197–209.
  4. Hiba Jebeile, Aaron S Kelly, Grace O'Malley etc. Obesity in children and adolescents: epidemiology, causes, assessment, and management. Lancet Diabetes Endocrinol. 2022 May; 10(5): 351–365.
  5. Hannah Yoo; Upma Suneja. Pediatric Obesity Nutritional Guidelines. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.