Вакцинація дітей

10 min read /
123

Вакцинація дітей

Вакцинація стала важливою частиною громадської охорони здоров'я та профілактики різних тяжких захворювань. Адже хвороби, які колись спричиняли значну захворюваність та смертність або інвалідність тепер майже викорінені завдяки впровадженню вакцин. Проте на жаль рух проти вакцинації призвів до відродження захворювань, які донедавна добре контролювалися. Наприклад, кір у різних куточках світу зараз переживає глобальне відродження, тому що не всі люди погодилися на імунізацію проти нього. Проте вакцинація насправді відіграє важливу роль у збільшенні очікуваної тривалості життя та покращенні його якості. І тому дуже важливо приділяти увагу вакцинації дітей вже з перших днів життя. Для цього батьки, опікуни та лікарі мають володіти всією інформацією щодо переваг та можливих недоліків вакцинації (1).

Календар вакцинації

Вакцинація дітей в Україні проводиться згідно з календарем профілактичних щеплень, що був оновлений у 2018 р. Згідно з ним:

  • маля отримує перші вакцини ще у пологовому будинку — це вакцини від гепатиту В та туберкульозу;
  • подальша вакцинація немовляти здійснюється під контролем педіатра у 2 місяці, дитина отримує комбіновану вакцину відразу від 6 хвороб (гепатиту В, дифтерії, правцю, поліомієліту та ХІБ-інфекції);
  • наступна вакцинація відбувається у 4 місяці життя малюка, вона передбачає імунізацію від дифтерії, правцю, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції;
  • наступний візит до лікаря для проведення вакцинації відбувається у 6 місяців, дитині роблять імунізацію від гепатиту В, дифтерії, правцю, кашлюку та поліомієліту;
  • у рік проводиться перша вакцинація дитини від кору, паротиту та краснухи, а також ревакцинація від ХІБ-інфекції;
  • у 1,5 року проводять імунізацію від дифтерії, правцю, кашлюку та поліомієліту;
  • наступна вакцинація для дітей виконується вже в 6 років та передбачає введення вакцин від кору, краснухи та паротиту, а також дифтерії, правцю та поліомієліту;
  • у 14 років підлітки мають отримати ревакцинацію від поліомієліту;
  • у 16 років відбувається ревакцинація від дифтерії та правцю, яка надалі має повторюватися у дорослому віці з інтервалом в 10 років (2).

Обов'язкові щеплення

У календар, який наведений вище, входять лише обов'язкові щеплення для дітей. Розглянемо їх більш детально:

  • Імунізація вакциною проти гепатиту В забезпечує надійний захист дітей від цієї хвороби, що підтверджується вагомими науковими доказами. Понад 90% малюків виробляють захисні рівні антитіл вже після першої дози. Вкрай рідко введення вакцини може викликати серйозні реакції гіперчутливості. Відсутні достатні наукові докази, які могли б підтвердити або виключити зв'язок між вакцинацією від гепатиту В та розвитком розсіяного склерозу. Наразі наявні дані свідчать про відсутність такої кореляції. Також вчені не мають суттєвих вказівок на наявність зв'язку між вакцинацією від гепатиту В та розвитком інших тяжких побічних ефектів (смерті, неврологічних захворювань тощо) (3).
  • Імунізація проти туберкульозу проводиться новонародженим та забезпечує захист дітей від такої хвороби принаймні до 5 років. Захист від усіх форм туберкульозу після вакцинації знаходиться на рівні 75%. Водночас ефективність проти дисемінованого туберкульозу та туберкульозного менінгіту досягає 85%. У малюків з рідкісним генетичним захворюванням імунодефіциту (яке до того ж підвищує ризик інших захворювань) вакцинація БЦЖ може викликати смертельну дисеміновану БЦЖ-інфекцію (3).
  • Імунізація від HIB-інфекції забезпечує надійний захист від інфекцій, спричинених Haemophilus influenzae типу b, які можуть призводити до ураження органів дихання, ЦНС та розвитку гнійних вогнищ у різних органах. Імунізація забезпечує захисний ефект мінімум на 3 роки та знижує носійство Hib у глотці дітей, а також забезпечує так званий колективний імунітет. Немає даних, які б свідчили про наявність зв'язку між вакцинацією від Hib та розвитком серйозних побічних ефектів (3).
  • Імунізація від кашлюку забезпечує надійний захист від цієї хвороби, що підтверджують наукові докази. Кашлюк, як відомо, може бути смертельно небезпечний для дітей раннього віку та вкрай тяжкий для дітей старшого віку. Захисний ефект від введення вакцини триває щонайменше 5 років після курсу вакцинації (3-4 дози безклітинної вакцини). Рутинна програма імунізації зменшує потребу в госпіталізації через кашлюк. У науковій літературі водночас немає суттєвих ознак, які б підтверджували зв'язок між імунізацією та серйозними побічними ефектами (3).
  • Комплексне щеплення дітей від кору, паротиту та краснухи забезпечує захист від усіх трьох захворювань та їх ускладнень. Є докази, що така вакцина збільшує ризик фебрильних судом протягом перших 2 тижнів після імунізації (у разі виникнення лихоманки), проте не підвищує ризику епілепсії надалі. Також така вакцинація не викликає діабету, серйозних інфекцій, аутизму та розладів аутистичного спектра (3).
  • Вакцинація від поліомієліту надійно запобігає розвитку такої тяжкої хвороби, що відрізняється високою заразністю та може викликати невідворотний параліч кінцівок або діафрагми. Серйозні реакції після щеплень зустрічаються рідко, але включають гіперчутливість, анафілаксію та судоми. Частота алергічних реакцій — 1 на мільйон введених доз. Можлива місцева реакція на вакцину, зокрема еритема та болючість, можливе виникнення дратівливості, втоми, анорексії, лихоманки та блювання. У регіонах з низькими показниками імунізації введення пероральної поліомієлітної вакцини може спричинити вакцинний поліомієліт (ризик невеликий), адже живий ослаблений вірус може набувати вірулентності (4).
  • Комбіновані вакцини від дифтерії, правцю та кашлюку забезпечують захист відразу від трьох хвороб, кожна з яких може призвести до тяжких наслідків та навіть смерті. Зазвичай переносяться добре, іноді викликають хворобливість або припухлість у місці введення. Можливо виникнення лихоманки, метушливості, відчуття втоми, втрати апетиту та блювання. Вкрай рідко трапляються більш серйозні побічні реакції, зокрема судоми, тривалий безперервний плач, набряк всієї кінцівки, значне підвищення температури (3).

Рекомендовані щеплення

Вакцинація дітей може включати не тільки обов'язкові щеплення, а й рекомендовані. Вони не входять до національного календаря, проте забезпечують захист від низки небезпечних хвороб та їх тяжких ускладнень. Така вакцинація для дітей проводиться виключно за власний кошт батьків. Вона може включати щеплення дітей від:

  • вітряної віспи, яка є надзвичайно заразною та може викликати віддалені наслідки, зокрема оперізуючий лишай (адже вірус назавжди залишається в організмі після інфікування);
  • папіломавірусу, що є причиною понад 70% випадків раку матки і є дуже поширеним та водночас не проявляється ніякими специфічними симптомами;
  • гепатиту А (відомий також як хвороба Боткіна), спалахи якого періодично відбуваються в Україні через забруднення води;
  • пневмококової інфекції, яка дуже часто є винною у розвитку отитів, пневмонії та бронхіту у дітей, а у тяжких випадках може призводити до сепсису, бактеріємії, менінгіту (зокрема й у вигляді ускладнень після звичайної ГРВІ);
  • менінгококової інфекції, що може спричиняти різні хвороби від назофарингіту до менінгіту чи менінгоенцефаліту;
  • ротавірусної інфекції, яка призводить до розвитку так званого кишкового грипу — важких діарейних захворювань;
  • грипу — поширеного високозаразного захворювання, яке може викликати тяжкі ускладнення та навіть смерть (5).

Вакцинація є найефективнішим та найбільш безпечним методом захисту від тяжких хвороб. Тому дуже важливо проводити всі щеплення дитині за графіком, а також обговорити з педіатром можливість та графік необов'язкових щеплень.

Література:

1. Jacob G. Ginglen; Michael Q. Doyle. Immunization. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.

2. Календар профілактичних щеплень

3. Swedish Council on Health Technology Assessment. Swedish Council on Health Technology Assessment (SBU): SBU Systematic Review Summaries [Internet].Stockholm: Swedish Council on Health Technology Assessment (SBU); 2003-.

4. Meghan O'Grady; Paul J. Bruner. Polio Vaccine. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.

5. ЩЕПЛЕННЯ — ВАШ ЗАХИСТ: ЯКИХ ХВОРОБ МОЖНА УНИКНУТИ. ЗДОРОВА УКРАЇНА. ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ ∙ ГРУДЕНЬ 2021.