Вітамін Д для немовлят

5 min read /
Вітамін Д для немовлят

Вітамін Д для немовлят

Вітамін D важливий для метаболізму кальцію та фосфору, він вкрай необхідний для росту скелета та здоров'я кісток. Також така поживна речовина бере участь в інших функціях в організмі людини, зокрема у модуляції імунних реакцій, виробленні інсуліну, секреції тиреотропного гормону та скороченнях міокарда (1). Проте немовлята знаходяться у зоні ризику виникнення дефіциту такого нутрієнта. Все пояснюється тим, що у грудному молоці вітамін Д міститься у досить невеликій концентрації, а малюки першого року життя зазвичай не потрапляють під пряме сонячне опромінення (основним природним джерелом вітаміну Д є дія сонячного світла на шкіру — це сприяє ендогенному синтезу такої речовини) (1).

Роль вітаміну Д у здоров'ї немовлят

Вітамін Д відіграє надважливу роль у зростанні та ремоделюванні кісток остеобластами та остеокластами. Він необхідний для підтримки гомеостазу кальцію, фосфату та магнію в організмі, адже регулює всмоктування у кишківнику та всмоктування й виділення нирками (у співпраці з гормоном паращитоподібної залози).

На ранніх стадіях дефіцит вітаміну Д призводить до порушення всмоктування кальцію в кишківнику та, як наслідок, до низького рівня кальцію в сироватці крові. Зі свого боку гіпокальціємія стимулює продукцію паратгормона, який нормалізує рівень кальцію в сироватці шляхом зменшення ниркової екскреції цієї речовини та шляхом збільшення ниркової екскреції фосфору та стимуляції вироблення нирками активного вітаміну Д. У разі підвищеного рівня паратгормону збільшується активність остеокластів, що стимулює вивільнення кальцію в кістках та призводить до демінералізації кісткової тканини.

У дітей гострий дефіцит вітаміну Д може викликати рахіт — дитяче метаболічне захворювання кісток, спричинене недостатньою мінералізацією кісткової тканини, яка зростає. Також відомо, що адекватний рівень такого нутрієнту вкрай важливий для роботи імунітету. Вітамін Д модулює моноцити, макрофаги, реакції дендритних клітин та виробництво інтерлейкінів. Дефіцит цієї речовини може сприяти виникненню аутоімунних захворювань, зокрема цукрового діабету 1 типу, аутоімунного тиреоїдиту, ревматоїдного артриту та ін. Також його нестача може сприяти виникненню запальних захворювань кишківника (2).

Ще адекватне споживання вітаміну Д у грудному віці вкрай важливе для:

  • профілактики алергії, атопії та астми;
  • когнітивного розвитку немовлят;
  • генетичної регуляції мінерального гомеостазу (3)

Скільки вітаміну D потрібно дитині?

Наразі педіатри всього світу рекомендують використовувати вітамін Д для немовлят у добавках з періоду новонародженості до відлучення від грудей (або до періоду споживання понад 1 л/добу збагаченої вітаміном Д молочної суміші). Більшість міжнародних та національних рекомендацій фактично рекомендують профілактику вітаміном Д абсолютно для всіх дітей першого року життя, щоб запобігти можливим станам дефіциту (це стосується і дітей на грудному вигодовуванні, і малюків на штучному вигодовуванні) (2).

Вітамін Д3 для новонароджених рекомендовано використовувати у дозуванні 400 МЕ/добу, що має повністю покривати потребу організму дитини у цій речовині (4). Більше споживання може бути рекомендоване при передчасних пологах (2). Допустимий верхній рівень споживання становить 1000 МО на день для немовлят 0-6 місяців, 1500 МО/день для немовлят 7-12 місяців та 2500 МО для дітей 1-4 роки. Це значення не є рекомендованим рівнем споживання, його варто розглядати як найвище середньодобове споживання, яке не створює ризику несприятливих наслідків для здоров'я (5).

Основні джерела вітаміну Д для немовлят

Вітамін Д для немовлят майже неможливо отримати у достатній кількості зі звичайного харчування. У людському молоці міститься недостатня кількість такого нутрієнту (навіть за умови достатнього споживання матірю) — його рівень коливається від 10 до 80 МО/л.

А якщо матір ще й відчуває нестачу вітаміну Д, то вона постачає своїй дитині навіть меншу кількість (2).

Також вітамін Д для новонароджених міститься у сумішах для штучного вигодовування. Проте було підраховано, що вони здатні забезпечити необхідну кількість такого нутрієнту (400 МО/день) лише після досягнення середнього споживання на рівні мінімум 1 л/день, що зазвичай відбувається, коли маса тіла дитини становить понад 6 кг (2).

Тому можна зробити висновок, що додатковий вітамін Д немовлятам справді потрібен без виключень.

Використання вітаміну Д для немовлят

Зазвичай вітамін Д для немовлят використовують у вигляді крапельок, які можна давати малюку з ложечки або крапати безпосередньо у рот. Батьки можуть додавати їх до невеликої кількості грудного молока або суміші.

Багато хто з батьків цікавиться, якщо лікар порекомендував вітамін Д для немовлят, коли приймати таку дієтичну добавку. Насправді час прийому немає ніякого принципового значення — можна приймати крапельки як вранці, так і ввечері. Головне — регулярність.

Симптоми передозування

Варто враховувати, що добова доза вітаміну Д для немовлят вимірюється у МО, а не у мілілітрах. Зазвичай весь об'єм даної поживної речовини, який тільки потрібен маляті, міститься буквально в декількох краплях.

Але у світовій практиці відомі випадки передозування вітаміну Д3 для немовлят. Зазвичай такі ситуації пов'язані саме з недостатньою увагою батьків та плутатиною між мілілітрами (мл) та міжнародними одиницями (МО). Проте ознаки передозування та інтоксикації вітаміном Д у немовлят можуть бути неспецифічними та ледь помітними. Зазвичай вони є прямим наслідком гіперкальціємії та часто корелюють з рівнем кальцію. Надмірний вітамін Д для новонароджених може викликати:

  • погіршення апетиту;
  • закреп;
  • поліурію;
  • зневоднення;
  • млявість;
  • дратівливість;
  • затримку розвитку;
  • блювання;
  • діарею.

Також є ризик виникнення гіпертонії, гіперкальціурії, нефрокальцинозу та нефролітіазу (6).

Лікування передозування вітаміном Д спрямоване на полегшення зневоднення немовляти та різке зменшення гіперкальціємії. Воно передбачає госпіталізацію маляти до лікарні та інфузії хлориду натрію (6).

Додатковий вітамін Д3 для немовлят рекомендовано використовувати всім батькам, незалежно від режиму вигодовування їх дітей. Така добавка дозволяє забезпечити організм достатньою кількістю такої поживної речовини, яка вкрай потрібна для здоров'я скелету, роботи імунітету та багатьох інших функцій.

Література:

1. Sophie Jullien. Vitamin D prophylaxis in infancy. BMC Pediatr. 2021; 21(Suppl 1): 319.

2. Antonio Corsello, Giulia C. I. Spolidoro, Gregorio P. Milani, Carlo Agostoni1. Vitamin D in pediatric age: Current evidence, recommendations, and misunderstandings. Front. Med., 16 March 2023. Sec. Family Medicine and Primary Care. Volume 10 - 2023

3. Otto Helve, Heli Viljakainen, Elisa Holmlund-Suila etc. Towards evidence-based vitamin D supplementation in infants: vitamin D intervention in infants (VIDI) — study design and methods of a randomised controlled double-blinded intervention study. BMC Pediatrics volume 17, Article number: 91 (2017) 

4. Ю.В. Марушко, Т.В. Гищак. Профілактика дефіциту вітаміну D у дітей. Стан проблеми у світі та Україні Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, м. Київ, Україна. Сучасна педіатрія. Україна 4(116)/2021

5. Andrew R. Beauchesne, Kelly Copeland Cara, Danielle M. Krobath etc. Vitamin D intakes and health outcomes in infants and preschool children: Summary of an evidence report. Ann Med. 2022; 54(1): 2278–2301.

6. Nordie A. Bilbao. Vitamin D Toxicity in Young Breastfed Infants: Report of 2 Cases. Glob Pediatr Health. 2017; 4