Висипи у дітей: запрілість, пітниця, екзема

5 min read /
Висипи у дітей запрілість, пітниця, екзема

Висипи та пошкодження шкіри у дітей є поширеною причиною звернення за лікарською допомогою. Існує дуже багато причин, які можуть призвести до виникнення такої симптоматики. І їх вкрай важко відрізнити лише за зовнішнім виглядом — варто розглядати всю клінічну картину, щоб допомогти поставити правильний діагноз. Лікар оцінює не тільки зовнішній вигляд та розташування висипки, а й супутні симптоми, зокрема свербіж та лихоманку (1). Розглянемо поширені фактори, які можуть спричинити висипи на шкірі у дітей та різновиди таких висипів трохи детальніше.

Основні різновиди висипів та їх етіологія

Висипи у дітей бувають самого різного характеру та мають вкрай важливе діагностичне значення для своєчасного виявлення дитячих інфекційних хвороб (зокрема кору, скарлатини та ін.). За умови правильної інтерпретації таких проявів лікар може своєчасно виявити алергічні захворювання чи алергічні реакції, звернути увагу на порушення догляду, діагностувати певні вроджені проблеми зі здоров'ям. У будь-якому разі, екзема у дітей чи будь-який інший висип є зовнішнім вираженням патологічних процесів, які відбуваються у шкірі малюка (1).

Всі висипи можна умовно розділити на дві великі категорії, зокрема:

  • Первинні. Виникають первинно після впливу хвороботворних агентів. Серед них — плями, папули, вузли, горбики, пухирці, пустули.
  • Вторинні. З'являються після первинних через їх еволюцію. До них відносять луски та кірки, виразки та тріщини, рубці, ділянки ліхеніфікації, атрофії та пігментації (2).

У дітей раннього віку за недотримання правил догляду можуть виникати пітниця, попрілість та пелюшковий дерматит. Їх варто диференціювати від алергічного дерматиту (екземи) (2). Розглянемо ці стани більш детально:

  • Пітниця виникає як реакція на значне потовиділення. Найчастіше з'являється на шкірі у жарку погоду, проте також може виникати через перегрів (надмірне кутання дитини). Буває, що пітниця з'являється на фоні високої температури через надмірну активність потових залоз.
  • Пелюшковий дерматит. Такий стан виникає через вплив на шкіру агресивних факторів зсередини пелюшок чи підгузка. Основна причина його розвитку — порушення рогового шару епідермісу. Бактерії калу виробляють уреазу, що вступає у взаємодію з сечовиною сечі. Така взаємодія призводить до виділення аміаку, який зі свого боку підвищує кислотність середовища та призводить до активації ферментів (а саме протеази та ліпази) та підвищення проникності шкіри. Через ослаблення захисної функції шкірні покриви перестають виконувати захисну роль — виступати надійним бар'єром для інфекційних агентів. У малюків, що знаходяться на грудному вигодовуванні, таке захворювання зустрічається рідше, ніж у малюків, які харчуються сумішшю. Це пояснюється різним рівнем активності ферментів у калових масах. Також на ризик розвитку хвороби може вплинути вологість та температура зовнішнього середовища (2).
  • Попрілості. Це запальні ураження шкіри, що з'являються через тривале подразнення, зокрема сечею чи калом, забрудненими пелюшками, потом та ін. Зазвичай вони виникають в місцях, де шкіра дуже треться — між сідниць, в складках шкіри тощо. Попрілості нерідко поширюються на інші ділянки тіла, можуть переходити на живіт та стегна, зону шиї та за вухами. Вони досить часто з'являються у маленьких пацієнтів з атопічним дерматитом, гіпотрофією та іншими тривалими недугами, які виснажують дитячий організм (2)
  • Атопічний дерматит. Це своєрідна реакція шкіри на порушення реактивності організму. Виникає через сенсибілізацію шкірних покривів до зовнішніх та внутрішніх подразників. Його виникнення може бути пов'язано і з неврогенними впливами, що посилюють алергічні прояви на шкірі хворого (2, 3).

Симптоми та клінічні прояви

Висипи у дітей можуть мати досить схожі прояви, проте виникати за різних причин.

  • Зокрема у разі пітниці на шкірі малюка з'являється багато прозорих вузликів, які не перевершують розміру просяного зерна. Такий висип не супроводжується появою гіперемованого кільця та не викликає у маляти дискомфорту (не свербить) (2).
  • Пелюшковий дерматит може проявлятися різними симптомами, залежно від ступеня вираженості. Це може бути почервоніння та лущення шкірних покривів в області геніталій, ще висипи на шкірі у дитини можуть проявлятися виникненням інфільтратів, глибоких ерозій та виразок (2).
  • Для попрілості характерно почервоніння шкіри, яке згодом може посилюватися, є ризик появи тріщин, мацерації та навіть відторгнення епітелію (2, 4).
  • Прояви атопічного дерматиту загалом залежать від віку маляти. У ранньому віці шкіра дитини стає сухою, може вкриватись безліччю вузликів, набряклих папулок і бляшок. Такі прояви часто концентруються на шкірі голови, обличчі та розгиначах кінцівок. З віком атопічні симптоми змінюються. Висипи у дітей старшого віку концентруються на згинальних поверхнях кінцівок, шиї, зап'ястку та щиколотках (3).

Висип по всьому тілі у дитини може мати абсолютно різні причини виникнення. Поява такого симптому потребує обов'язкової консультації з лікарем педіатром.

Лікувальні заходи

Лікування безпосередньо залежить від причин, які викликали висипи у дітей.

  • Якщо у маляти виникла пітниця, специфічного лікування не існує. Елементи висипання регресують швидко — варто лише забезпечити шкірі гарний догляд, що сприяє зниженню пітливості. Батькам рекомендується дотримуватися комфортного температурного режиму та достатньої вологості, а також потурбуватися, щоб одежа маляти була вільною (4). Рекомендовані часті купання. Проте потреби у ваннах с травами немає — їх ефективність не доведена.
  • Аналогічного підходу потребують і попрілості, і пелюшковий дерматит. Батькам потрібно ретельно дотримуватися гігієнічних вимог та ретельно доглядати за шкірою. Іноді для покращення стану шкіри лікарі виписують засоби для місцевого лікування, наприклад, мазі чи креми з оксидом цинку (4).
  • Атопічний дерматит лікується за допомогою епізодичного використання місцевих гормональних засобів (топічних глюкокортикостероїдів) та регулярного застосування пом'якшувальних і зволожувальних емульсій та кремів. Такий підхід допомагає швидко зменшити симптоматику хвороби, зокрема й висипи на обличчі у дітей, та тримати її під контролем. Наразі повне лікування екземи не є можливим, але грамотна терапія допомагає покращити якість життя та стан шкіри, а також забезпечує тривалий контроль за перебігом хвороби (3).

Будь-які висипи у дітей можуть ускладнюватися приєднанням вторинної інфекції, що проявляється запаленням, появою гнійного висипу тощо. Така симптоматика потребує зміни лікування під контролем лікаря.

Профілактика

Для зниження ризику висипки у дітей педіатри рекомендують регулярно та правильно доглядати за шкірою маляти, забезпечити її очищення та зволоження. Дуже важливо уникати тривалого перебування у брудних підгузках чи пелюшках, перегріву. А для зниження ризику атопічного дерматиту у немовлят варто підтримувати виключно грудне вигодовування до року, а також з раннього віку послідовно використовувати пом'якшувальні засоби для шкіри (3).

Література:

  1. AMANDA ALLMON, KRISTEN DEANE, AND KARI L. MARTIN. Common Skin Rashes in Children. Am Fam Physician. 2015;92(3):211-216.
  2. Т.В. Фролова, Н.Ф. Стенкова, І.І. Терещенкова та ін. Анатомо-фізіологічні особливості, методика дослідження та семіотика захворювань шкіри та кістково-м’язової системи у дітей: методичні вказівки для підготовки до практичних занять для студентів 3 курсу медичних факультетів. - Харків : ХНМУ, 2019. - 44 с.  
  3. Sandeep Kapur, Wade Watson, and Stuart Carr. Atopic dermatitis. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018; 14(Suppl 2): 52.
  4. В.С. Андрух, В.Н. Андрух. Захворювання шкіри та її придатків у новонароджених і дітей раннього віку: від простого до складного. Дитячий лікар. 1 (38) 2015.